Keçiboynuzu Unu Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları?
150TL üzeri siparişlerde ücretsiz kargo

Kategoriler

22.10.2021

Keçiboynuzu Unu Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları?Keçiboynuzu Unu

Keçiboynuzu olarak veya diğer adıyla Harnup olarak bilinen meyvenin öğütülerek un haline getirilmesi ile elde edilen toza keçiboynuzu unu denmektedir. Doğal ürün olması sayesinde kullanım alanı çeşitlidir.

Keçiboynuzu Unu Nedir? Ne İşe Yarar?

Taze olduğu takdirde keyifle tüketilen harnup meyvesi ve en çok bilinen ismiyle keçiboynuzu, öğütülme işlemi ile toz haline getirilir. Tatlı yapısı sayesinde doğal tatlandırıcı özelliğine sahiptir. Keçiboynuzu unu un yapısı sayesinde pasta gibi ürünlerde tatlı yapısı ile kakao veya çikolata tozu yerine kullanılan organik ürün olarak adlandırılır. Alerjiye neden olmadığı için alerjik bünyeye sahip kişilerin dahi rahatça kullanabileceği bir üründür.
 

Keçiboynuzu Unu Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu doğanın mucize meyvelerindendir. İçeriğinde doğal tatlandırıcı bulundurduğu için genç yağlı herkes tarafından zevkle tüketilen bir meyvedir. Keçiboynuzu unu elde etmek için meyvenin ve çekirdeğinin özel preslerde öğütülmesi gerekir. Keçiboynuzu çekirdeği dünyanın en sert çekirdeği olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle meyve ve çekirdekleri ayrı olarak öğütülmesi daha doğru olmaktadır. Bu içeriği zengin meyvenin ürünü keçiboynuzu unu faydaları ise kendi kadar zengindir. Öyle ki;

 

Keçiboynuzu Unu Nasıl Kullanılır?

Keçiboynuzu sert bir meyve özelliğinde olması nedeniyle keçiboynuzu tozu veya unu kullanımı daha kolaydır. Meyvesini tüketemeyenler ununu pasta ve keklere kullanarak keyifli bir kullanım sağlarken dilerseniz yoğurt veya süte karıştırarak kullanabilirsiniz. Hatta su ile dahi içilerek kullanılabilir. Böylece keçiboynuzu unu yararları en iyi şekilde alınmış olur. Güvendiğiniz aktar dükkanından temin edeceğiniz keçiboynuzu unu siz ve küçük çocuklar için çok faydalı bir besindir.

 

Keçiboynuzu Unu Zararları ve Yan Etkileri

Keçiboynuzu unu zararları dendiğinde bu kadar besleyici ve tatlı bir ürünün çok fazla zararı olmaz diye düşünülebilir. Yalnız aşırı tüketimi özellikle diyabeti olan kişilerde sıkıntıya neden olur. Kararında tüketilmelidir. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmadan önce doktora danışılmasında fayda vardır. Kilo kontrol döneminde doğal tatlandırıcı özelliği nedeniyle tatlı krizlerinde fazlaca tüketilmesi aksine kilo alımına neden olur. Lifli bir yapısı olması nedeniyle müshil etkisi yapabilir. Aşırı tüketimi mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilir.