Mate Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kategoriler

30.05.2022

Mate Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?Mate Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Siyah ve yeşil çaydan daha güçlü bir antioksidan: Mate çayı…

Cildini önemseyen herkesin günlük antioksidan alımına dikkat etmesi önemli. Bu bakımdan en iyi kaynaklardan biri Mate çayı. Ayrıca Mate içerdiği kafein sayesinde uyarıcı özelliğe de sahip. Böylece, gün boyunca kendinizi enerjik hissetmenize yardımcı olur. Güney Amerikalıların geleneksel çayı Mate bitkisinin bilmeniz gereken tüm faydaları yazı dizimizde…

 

Mate çayı faydaları nelerdir?

1.    Mate bitkisi, kötü kolesterolü düşüren destekleyici bitkiler arasında. İçerdiği magnezyum ve potasyum sayesinde kalp dostu bir bitki. Ayrıca yapraklarındaki fitokimyasallar da kalp ve damar sağlığının korunmasında önemli bir etken. 
2.    Cildinizi serbest radikallerden korumanın bir yolu da Mate çayı. Hücre yenileyici aktif ve enzimlere sahip Mate bitkisi, yaşlanmaya karşı cildin direncini artırır. 
3.    Matenin öne çıkan bir diğer özeliğiyse diüretik yapısıdır. Diğer bir deyişle Mate çayını tükettiğiniz zaman vücudunuzdaki yağları parçalayıcı enzimlerin sayısı artar. Ayrıca yağ emilimini de azaltır. 
4.    Modern çağda öne çıkan iki sorun: zihinsel ve bedensel yorgunluk… Bunu aşmanın yolu vücudu uyarıcı özelliği bulunan kafein içerikli bitkileri kullanmanız. Bu bakımdan en iyi etkileri gösteren bitkiler arasında Mate çayı ön planda. Zihni dikkatinizi toplamak ve bedensel enerjinizi korumak için Mate çayını gün içerisinde tüketebilirsiniz. 
5.    Mate çayı, kan temizleyici özelliği var. Ayrıca kan şekerini düşürür. Diyabete karşı koruyucu bir bitkidir.  
6.    Mantar ve parazitlere karşı önleyici özelliğe sahip. 
7.    Mate çayı, iştahı azaltır. Bu sayede sindirim sistemin rahatlamasına yardımcı olur. 
Mate, fonksiyonel bir bitki. En son araştırmalara göre bazı kanser türlerine karşı da koruyucu olduğu kanıtlandı. 

 

Mate çayının zayıflatıcı etkileri var mı?

Fazla kilolardan kurtulup, sağlıklı bir görünüme sahip olmak için diyet ve egzersizlerin önemi büyük. Bununla birlikte yardımcı ve destekleyici bitki çaylarıyla zayıflama sürecini kısaltmanız mümkün. Bu bakımdan Mate çayı, metabolizmayı uyarıcı ve hızlandırıcı etkilere sahip. Böylece, yağ yakıcı enzimleri aktif eder ve yağdaki glikozu düzenler. 
Bununla birlikte Mate, iştah hormonlarını dengeler. Bu da, çok sık acıkmanızın önüne geçen bir etki yaratır. Yapılan araştırmalarda Mate tüketen deneklerin özellikle basen ve bel bölgesindeki yağların azaldığı fark edilmiştir. 
 

Mate çayı antioksidan bakımından güçlü mü?

Cilt, damar ve kalp sağlığı açsından günlük antioksidan alımı oldukça önemlidir. Ayrıca vücuttaki serbest radikallere karşı direncin artması da antioksidan alımına bağlı. Hemen hemen tüm bitki çaylarının içerisinde antioksidan var. Siyah ve yeşil çay da bu gruba dahil. Ama Mate çayının farkı güçlü antioksidan sınıfına dahil bitkiler arasında yer alması: İçeriğinde 15 farklı aminoasit türü var. Ayrıca demir, fosfor ve selenyum gibi mineraller açısından da zengin. 
 

Mate bitkisi nasıl kullanılır?

Mate bitkisinin faydalarından yararlanmak için çayını yapabilirsiniz. Bunun için bir tutum Mate bitkisini sıcak suyun içerisine atmanız ve demlemeye bırakmanız yeterlidir. Mate çayının tadı, yeşil çay gibi biraz acıdır. Tatlandırmanız önerilmez ama içmekte zorluk çekmeniz halinde limon ile lezzetlendirebilirsiniz. 
 

Mate çayı ne zaman kullanılır? Ne kadar tüketilmesi gerekir?

Mate çayı, uyarıcı etkilere sahip bir bitki çayı. Bu nedenle kesinlikle akşam vakti tüketmeniz tavsiye edilmez. Zinde ve uykunuzu açmak için sabah saatlerinde veya öğleden sonra günde iki bardak tüketebilirsiniz. Kafein bakımdan zengin olan Mate çayını kafeine hassasiyeti olanların tüketmesi tavsiye edilmez. Ayrıca hamile ve çocuk emziren kadınların hiçbir bitki çayını doktor tavsiyesi olmadan tüketmesi doğru değildir.