Kenevir Tohumu Nedir? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?

Kategoriler

11.01.2022

Kenevir Tohumu Nedir? Nasıl Tüketilir? Faydaları Nelerdir?Kenevir Tohumu

Geniş bir yelpazeden seçim yapılan kenevir tohumu son dönemlerde araştırılan gıda maddelerinden biridir. Bunlardan üretilen bitkisel yağlar ve diğer kullanım alanlarında oldukça faydalı olarak kullanılmıştır. Kullanılmış bitkisel yağlar ayrıca deterjan, kozmetik, hayvan yemi, biyodizel ve sabunda kullanılmak üzere geri dönüştürülebilir. Kenevir tohumları, konsantre enerjinin yanı sıra lif ve protein içerdiklerinden, süt veren süt inekleri için yem olarak yaygın olarak kullanılır. Kenevir bitkisi Anadolu'da "çedene" olarak da adlandırılır. 

Kenevir Tohumu Nasıl Tüketilir?

Kenevir tohumları çiğ, kavrulmuş veya çeşitli tariflere eklenerek kullanılabilir. Çörek otu gibi hamur işlerinin üzerine serpilebilir, bisküvi ve keklere eklenebilir, tahıl karışımlarına ilave edilebilir. Ayrıca kenevir tohumu birçok vitamin bakımından zengindir. Bu vitaminler ise A, B1, B2, B3, B6, C, E vitaminleri ve folik asit (B9) vitaminidir. Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, sodyum ve çinko mineralleri içerir. 
Bunun yanı sıra kenevir tohumu, Proteince zengindir. İnsan fonksiyonları için çok önemli olan amino asitleri içerir. Gün içerisinde en az 3 yemek kaşığı kenevir tohumu yemek, bir kişinin günlük protein ihtiyacının üçte birini karşılar. Özellikle veganlar ve vejetaryenler için uygun ideal bir besindir. Kenevir birçok hastalığa yararlıdır. Bunların başında ise kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak kalp ve damar sağlığını da korur.

Kenevir Tohumunun Diğer Yararları

Kenevir tohumunun birçok yararı bulunur. Ancak bilinen yararlarından biri de GLA (gama linolenik asit) adı verilen bir yağ asidi içerir. Bu özelliğinden dolayı vücuttaki hormon dengesinin korunmasına yardımcı olur. Omega yağ asitleri açısından zengin olduğundan beyin sağlığına katkı sağlar. İçeriğinde bulunan gama linolenik asit hormonal dengeyi desteklemesiyle beraber hormonal sorunlardan kaynaklanan regl öncesi sendromu ve regl ağrısı gibi sorunları önleyebilir. İçerdiği vitaminler başta olmak üzere demir sayesinde kansızlık ve halsizliğin neden olduğu baş ağrıları ve halsizliğin önlenmesine yardımcı olur. 
Önemli diğer özelliği ise kemikleri güçlendirir. Kenevir tohumunu besin olarak kullanan hayvanlar, içerdikleri vitamin ve mineraller sayesinde hormon takviyesine ihtiyaç duymazlar. Besin açısından oldukça zengin olan kenevir tohumu ve yağlarını salatalarda, hamur işlerinde ve atıştırmalıklarda pişirilebilir veya zeminde öğütülerek tercih edebilirsiniz. Ayrıca sabun ve kozmetiklerde tercih edilen kenevir tohumları cildinize zarar vermez. Evde hazırladığınız cilt bakım ürünlerine kenevir tohumu veya yağı da ekleyebilirsiniz.

Kenevir Tohumunun Sağlık Açısından Kullanımı

Kenevir tohumları çok iyi bir lif kaynağıdır. İçeriğindeki maddeler bağırsak fonksiyonunu desteklediği için sindirim sistemini düzenleyebilir ve ishal ve kabızlık gibi sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra saç ve cilt sağlığına iyi gelir. Düzenli olarak tüketilirse saç ve cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olabilir. Ayrıca yüksek magnezyum içeriği nedeniyle uyku sorunlarına da çok faydalıdır. Melatonin eksikliğinden kaynaklanan uykusuzluk gibi sorunları azaltmaya yardımcı olur ve melatonin hormonunun salınımını destekler. 
Yetiştirme açısından herhangi bir özel koşulla kısıtlanmayan kenevir, çeşitli toprak türlerinde ve hatta bataklıklarda bile yetiştirilebilir. Yetiştiği toprağa da vitamin ve mineral sağlayarak verimi arttırır. Kenevir bitkilerinin gövdeleri çok güçlü olduğundan, lifleri tekstil, yakıt, kâğıt ve iplik endüstrilerinde tercih edilmektedir. Özellikle çuval, ip, iplik, ayakkabı ve şapka, file çanta vb. yapımında kullanılır.