Moringa Tozu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kategoriler

30.05.2022

Moringa Tozu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?Moringa Tozu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Yüksek E vitamini kaynağı: Moringa…
Hindistan’dan dünyaya yayılan Moringa; kökünden gövdesine, yapraklarından çiçeklerine kadar her detayıyla şifa kaynağı olan bitki. Geleneksel tıbbin öne çıkan bitkisi Moringa son dönemde çok daha fazla revaçta. Nedeniyse aneminden tansiyona, artritten diyabete kadar birçok hastalığa karşı mucize yaratması. Moringa çayını bilmeniz gereken tüm faydalarını sizler için derledik…
 

Moringa tozunun faydaları nelerdir?

Ülkemizde Moringa bitkisinin yapraklarının kurutulması ile elde edilen Moringa çayı çok meşhur. Bu çayı özel kılansa zayıflama karşı etkisi. Ancak Moringa, sadece zayıflatıcı etkileri ile dikkat çeken bir bitki değil. Daha fonksiyonel özellikleri var. 
1.    Moringa yaprağı içerisinde A, E ve C vitaminleri oldukça fazla. Bu da, onu iyi bir antioksidan bitki haline getiriyor. Ayrıca kalsiyum açısından da zengin. Çok farklı enzimleri ile bağışıklık sistemin desteleyici bir güç. 
2.    Moringa çayı için kullanılan Moringa yaprakları, bitkinin kendi kökü ve çiçeklerine göre çok daha fazla antioksidana sahip. Bu durum Moringa çayını daha özel kılan bir etken. Serbest radikallere karşı Moringa çayı en iyi seçeneklerden biri. 
3.    Moringa yapraklarındaki A vitamini göz sağlığını korumanıza yardımcı oluyor. Özellikle bilgisayar karşısında çalışan kişiler için olmazsa olmaz bir bitki çayı.
4.    Kabızlık çekenler için de Moringa çayı tavsiye edilen desteleyici bitkisel çaylar arasında. Sindirimi rahatlatıcı enzimleri ile bağırsakların sağlıklı çalışmasını sağlar. 
5.    Moringa çayının zayıflatıcı etkileri de var. Bu özellik bitkinin iştahı kesici etkisinden kaynaklıdır. Ayrıca bitki içerisinde yağ yıkımını hızlandırıcı birleşenleri aktif eden enzimler de var. 
6.    Moringa çayı ile kan şekerini düzenlemeniz mümkün. Diyabet nedeniyle ortaya çıkan hücre hasarını en aza indirir. Ayrıca hücre yenileyici özellikleri ile vücudun kendisini yenilemesine yardımcı olur. 
7.    Hafızayı destekleyici özelliği vardır. Zihinsel fonksiyonları koruduğu için demans gibi beyin hasarına bağlı rahatsızlıklara karşı koruyucudur. 
8.    Körü kolesterole karşı da kullanılabilir. 
9.    Moringa çayı, vegan beslenme tarzına sahip kişiler için iyi bir protein kaynağıdır. İçerindeki zengin aminoasit yapısı sayesinde protein ihtiyacını karşılamanıza yardımcı olur. 
10.    Cilt sağlığınızı korumak için de Moringa çayı iyi bir seçenek. C ve E vitamini sayesinde cildi yaşlanma etkilerine karşı korur. 
Moringa çayı, antioksidan etkileri nedeniyle karaciğer için de koruyucu bir niteliğe sahip. 
 

Moringa çayı ile zayıflamanız mümkün mü?

Diyet yapanlar için bitki çayları zayıflamaya yardımcı en önemli desteleyiciler arasında. Ancak her bitki çayının zayıflatıcı etki göstermesi mümkün değil. En iyi zayıflama etkisine sahip bitkisel çaylardan biri Moringa. Ülkemizde de bu etkisi nedeniyle ön planda. Metabolizmayı hızlandırıcı etkileri var. Ayrıca yağ yıkımının en zor olduğu bölgelerdeki yağların yıkımında iyi bir destekleyici bitki çayıdır. 
 

Moringa çayını kimler tüketmemelidir?

Eğer alerjik bir bünyeye sahip değilseniz Moringa çayını rahatlıkla tüketmeniz mümkün. Ancak gebe ve emziren kadınlar için bitki çayı tüketimi tavsiye edilmez.
 

Moringa bitkisi nasıl kullanılır? Ne kadar tüketilir?

Moringa bitkisinin en çok yaprakları kullanılır. Kurutulan yapraklar, sıcak suda 5-6 dakika demlemeye bırakılıp tüketilir. Gün içerisinde 2-3 bardak Moringa çayı zinde kalmanıza yardımcı olur. Daha fazla tüketilmesi halinde midede ekşime, ishal ve mide bulantısı gibi reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Özellikle alerjisi olanlarda söz konusu yan etkiler görülebilir. 
Moringa çayını demledikten sonra içerisine tatlandırıcı eklemeden tüketmeniz tavsiye edilir. Ancak damak zevkinize göre içersine limon koyabilirsiniz. Bal veya şeker gibi tatlandırıcılar kullanmamaya özen göstermelisiniz.